Jednou z nejváženějších zájmových organizací byl Sbor dobrovolných hasičů. Založen byl v r.1884 a v následujícím roce byl přijat do Hasičské župy Klatovské, od r. 1889 župy Přešticko - nepomucké. Oceňována byla především jeho záchranná úloha v kritických chvílích požárů, velké vody nebo jiných přírodních kalamit. Sbor prošel různými organizačními změnami, ale dva faktory byly v jeho činnosti vždy rozhodující: dostatečný počet činných členů a hasičská technika na pokud možno vysoké úrovni. A to nebyla nikdy snadná záležitost. Např. v říjnu 1929 obec vyčleňuje z rozpočtu 30.000,- Kčs na zakoupení nové stříkačky. V dubnu 1930 si bere u zdejší Občanské záložny půjčku 50.000,- Kčs, aby tuto stříkačku, která měla původně stát 47.000,- Kčs a stála s příslušným vybavením 63.000,- Kčs, mohla zakoupit. Nemalou starost dělalo obci i sboru vhodné umístění této techniky včetně péče o ni. Tento problém byl vyřešen výstavbou nové hasičské zbrojnice na bývalém cvičišti DTJ v r. 1965.
V rámci obce působí od 1. května 1992 Diakonie Českobratrské církve evangelické (ČCE)
Diakonie Českobratrské církve evangelické je křesťanská organizace sociální, zdravotnické a výchovně vzdělávací péče, jejímž posláním je služba a pomoc člověku v nouzi. Zařízení slouží lidem, kteří se neobejdou bez pomoci druhých pro stáří, nemoc, postižení, krizovou životní situaci, pečuje o opuštěné děti, problémovou mládež a děti s kombinovaným postižením, které vzdělává ve speciálních školách. Diakonie je samostatnou, nestátní, neziskovou, veřejně prospěšnou organizací s cílem sloužit podle svých možností všem potřebným z církve i celé společnosti, věřícím i nevěřícím.
Diakonie ČCE - středisko Radost v Merklíně působí jako církevní právnická osoba v Plzeňském kraji. Poskytuje podporu a doprovázení lidem se specifickými potřebami v oblasti vzdělávání, práce, využívání volného času, osobní péče, v kontaktu s institucemi a uplatňování svých práv. Speciální programy, které Diakonie Radost průběžně realizuje:
Za dosahované výsledky si Diakonie, středisko Radost zaslouží veřejné poděkování. Totéž platí i o ZŠ speciální ČCE, která má právní subjektivitu. Z velkého počtu získaných ocenění uvádíme alespoň poslední, "Cenu kvality v sociální péči za rok 2005" pro poskytovatele sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením udělená redakcí časopisu Sociální péče. Přejme Diakonii mnoho úspěchů při realizaci dalších zajímavých plánů v příštích obdobích. Po roce 1945 vyvíjely činnost ještě následující organizace:
Bohužel musíme konstatovat, že dlouholetí stárnoucí členové velmi těžko za sebe získávají nástupce a některé organizace bojují s holou existencí, kterou navíc limituje i nedostatek finančních prostředků.